Gabikin sladký svet

piatok 10. apríla 2015

Sovičková tortička
Po dlhej dobe som zas tortičkovala. Táto bola pre krásne dievčatko pre ktoré pečiem už od 3 rokov a nemala som to srdce odmietnuť.
Požiadavka bola iba na chuť a tá mala byť lahká, svieža a s malinami a námet bol celkom na mne.
Pre zmenu som iba urobila iné korpusy a to spodný kakaový a stredný a vrchný vanilkový.

POTREBUJEME:

Spodný korpus priemer 28-30 cm

12 vajíčok L
12 PL krupicového cukru
12 PL hladkej múky ( kopcovité)
4   PL tmavého kakaa
4   PL oleja

Plnka:

7 dcl šľahačkovej smotany
500 ml kyslej smotany 18%
3 b. vanilínový cukor, alebo dreň z 1 vanilkového struku
10 PL práškového cukru ( ak sme použili sladenú smotanu tak stačia 3PL)
2 b. želatínového stužovača Dr. Oetker, alebo Zeeasan jogurt
malinový džem
1,5 kg malín

Krém pod poťah:
2,5 dcl mlieka
1 Zlatý Klas
5 lyžíc cukru
20 dkg masla

Poťahová hmota, gélové farbyPOSTUP:
Bielka oddelíme od žĺtkov. Do bielkov môžeme pridať štipku soli a začneme šľahať na nízkych otáčkach asi 2 minúty do jemnej peny. Potom pridáme lyžicu cukru a trochu zvýšime otáčky. Po minúte pridáme druhú lyžicu a otáčky zvýšime na maximum. Potom už dosypávame zvšný cukor a vyšľaháme do tuha. Sneh by ale nemal byť ako "betón" stačí ak nebude mäkký. Primiešame do neho žĺtka. Nakoniec pridáme preosiatu múku s kakaom. Miešame opatrne a hlavne nešľaháme. Nakoniec pridáme olej.
Cesto nalejeme do formy ktorú vystriekame olejom v spreji. Hlavne sa jedná o dno formy. Boky iba ozaj jemne. Inak sa cesto po stenách skĺzne a urobí nám v strede nepekný kopec. Formou trošku pobúchame, aby vystúpili prípadné bubliny.
Pečieme vo vyhriatej rúre na 175°C.
Upečené vyklopíme na mriežku a necháme vychladnúť. Potom korpus rozrežeme a polejeme cukrovým rozvarom s troškou rumu,alebo vanilkovým extraktom.

Na plnku si vyšľaháme šľahačku s cukrom do tuha. Pridáme kyslú smotanu a zmiešame spolu s vanilkovou dreňou. Podľa návodu si pripravíme stužovač a vlejeme do smotanovej hmoty.

Na plát natrieme malinový džem a rozotrieme plnku ktorú husto pokladieme malinami. Priklopíme ďalším plátom a postup zopakujeme.
Dáme do chladničky stuhnúť.
Medzitým si uvaríme puding z mlieka a Zlatého klasu.
Posypeme cukrom a premiešame do vychladnutia.
Do vychladnutého po častiach pridávame maslo za stáleho šľahania. Urobíme hladký pevný krém, ktorým potrieme celý povrch torty a necháme v chladničke najlepšie cez noc zatuhnúť.

Povrch potiahneme buď cukrovou hmotou, alebo marcipánom. Z cukrových hmôt sa mi osvedčil najlepšie White icing. Ale ak vám nevadí  námaha tak je dobrý aj Smartflex velvet, ten je v rôznych farbách, len je dosť tuhý a zapotíte sa pri spracovávaní.
Hmotu vyvaľkáme na silikónovej podložke. Môžme trochu podsypať práškovým cukrom ale neprežeňte to,inak sa bude poťah sušiť a praskať. Nerozvaľkávame celkom na tenko,lebo povrch nebude pekný a nebude rovný. Prenesiem na tortu a pomocou žehličky na marcipán uhladíme.
Ak chceme mať absolútne hladký povrch musí byť maslový krém úplne uhladený. Môžeme si pomôcť aj tak, že povrch prejdeme teplým nožom, alebo špachtlou.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára